Iparűzési adó kisokos

Iparűzési adó – Mit érdemes tudni róla 2025-ben?

A helyi iparűzési adó (IPA) minden hazai vállalkozás számára kiemelten fontos adónem, amely jelentős hatással lehet a cégek pénzügyi tervezésére és működésére. Az alábbiakban összefoglalom a legfontosabb tudnivalókat, hogy Ön is naprakész legyen a szabályozással, lehetőségekkel és kötelezettségekkel kapcsolatban.

Mi az az iparűzési adó?

Az iparűzési adót az önkormányzatok szedik be minden olyan vállalkozástól, amely az adott településen székhellyel vagy telephellyel rendelkezik, és ott gazdasági tevékenységet folytat. Az adó mértéke településenként eltérő lehet, de jogszabály alapján legfeljebb 2% lehet. Vannak olyan települések, ahol egyáltalán nincs IPA, ezért a székhelyválasztásnak adózási szempontból is jelentősége lehet.

Mikor kell IPA-t fizetni és mire érdemes figyelni?

  • Az IPA-t minden olyan vállalkozásnak fizetnie kell, amely jövedelemszerző tevékenységet végez Magyarországon, függetlenül attól, hogy egyéni vállalkozásról vagy társaságról van szó.
  • Az adókötelezettség a cég székhelye és telephelyei szerint az adott önkormányzat(ok) felé áll fenn.
  • Az önkormányzatok általában nem küldenek automatikus emlékeztetőt az esedékes befizetésekről vagy bevallásokról, ezért célszerű a határidőket saját magunknak nyomon követni, illetve könyvelői segítséget igénybe venni.

Az IPA alapjának meghatározása

Az iparűzési adó alapját a vállalkozás nettó árbevétele képezi, amelyből bizonyos költségeket le lehet vonni:

  • Eladott áruk beszerzési értéke (csak árut értékesítőknél, számla szükséges)
  • Közvetített szolgáltatások (továbbszámlázott szolgáltatások)
  • Alvállalkozói teljesítések (írásbeli szerződés szükséges)
  • Anyagköltség (számlával igazolt beszerzések)
  • K+F költségek (kutatás-fejlesztés közvetlen költségei)

A fenti tételek levonása után kapott adóalapot kell megszorozni az adott településen érvényes IPA-kulccsal. Például Budapesten jelenleg 2% az adókulcs.

Példa az IPA számítására

Tegyük fel, hogy egy vállalkozás éves árbevétele 12 millió forint, ebből 4 millió forint az anyagköltség, 2 millió forint az eladott áruk beszerzési értéke. Az adóalap így:  

12 000 000 Ft – 4 000 000 Ft – 2 000 000 Ft = 6 000 000 Ft  
Ha az önkormányzat 2%-os adókulcsot alkalmaz, az éves IPA:  
6 000 000 Ft × 2% = 120 000 Ft

Egyszerűsített (sávos) IPA kisvállalkozóknak

Az egyszerűsített, sávos adóalap-megállapítás elsősorban egyéni vállalkozók számára jelent könnyítést. Ebben az esetben a bevételi sáv alapján fix adóalapot kell figyelembe venni, amely után évente egyszer kell az IPA-t megfizetni. A módszer választása adminisztrációs előnyt is jelent, mivel nincs szükség részletes költségelszámolásra.

KIVA-alapú IPA – egyszerűsített lehetőség cégeknek

A kisvállalati adó (KIVA) hatálya alá tartozó cégek az IPA-t a KIVA-alap 120%-a után fizethetik. Ez jelentősen leegyszerűsíti az adóalap meghatározását, hiszen ebben az esetben nem kell külön számolni az anyagköltséggel vagy az alvállalkozói teljesítésekkel. A választásról a bevallásban kell nyilatkozni.

Fontos határidők és teendők

  • Az IPA-bevallás és – befizetés határideje általában az adóévet követő év május 31.
  • Előleget is kell fizetni, amelynek összegét a bevallásban kell meghatározni. Az előleg mértéke a korábbi évek befizetései alapján kerül megállapításra.
  • Az adóalap-megállapítási módszert (normál, sávos vagy KIVA-alapú) előre kell választani, és azt az egész adóévre alkalmazni kell.

Mire érdemes még odafigyelni?

  • Egyes önkormányzatok adókedvezményeket vagy mentességeket is biztosíthatnak, érdemes ezekről előzetesen tájékozódni.
  • Az IPA mértéke, kedvezményei és mentességei településenként eltérhetnek, ezért célszerű minden érintett önkormányzat szabályait külön-külön ismerni.
  • Az elmaradt IPA-befizetés vagy bevallás komoly pénzügyi következményekkel járhat, ezért a határidők betartása elengedhetetlen.

Az iparűzési adóval kapcsolatos szabályok ismerete és a megfelelő adóalap-megállapítási módszer kiválasztása jelentős megtakarítást eredményezhet a vállalkozások számára. A pontos adminisztráció és a határidők betartása mellett érdemes szakértő könyvelő segítségét is igénybe venni, hogy elkerülje a felesleges terheket és bírságokat.

Amennyiben kérdése merül fel az iparűzési adóval kapcsolatban, forduljon bizalommal irodánkhoz!